Veganske baozi (kineske knedle)
Znam da sam to već rekla, ali ovo je moj najdraži recept ikad. I trebalo mi je neko vrijeme da to ga napravim kako treba, ali ne zato što ga je teško napraviti, već zbog činjenice da stvarno nisam dobra u oblikovanju knedli (ili bilo koje vrste tijesta). Ali ovo je stvarno jednostavno, i vjerujem da ne biste trebali imati problema, i da će vaše veganske baozi da izgledaju kako bi trebale izgledati.
Najbolja stvar u vezi s ovim veganskim pecivima (osim činjenice da su super ukusna) je da vam ne treba posebna posuda za paru da biste ih napravili. Oni su prženi i kuhani na pari u istoj tavi. Pržite ih samo oko 30 sekundi ili 1 minutu, dok na dnu ne dobiju zlatno-smeđu i hrskavu boju. Zatim dodate malo vode, smanjite vatru i stavite poklopac na tavu. Na ovaj će se način napariti i biti gotovi kad sva voda nestane iz tave.
Ove su peciva hrskave i vrlo ukusne. Jednom sam napravio i verziju za veganski baozi, osim kože od tikvica i šargarepe (ovaj recept možete pronaći na mom blogu). To se dobro upalilo. Radije ih umočim u soja sos, ali možete koristiti umak po vašem izboru, čilijevo ulje i miješajući prženi umak trebao bi se lijepo slagati s ovim.
Neke koristi za zdravlje
Ovo očito nije najzdraviji obrok na svijetu, ali postoje neki zdravi sastojci u ovim knedlama (doslovno) koje ne želite propustiti.
Još od djetinjstva govorili su mi da su gljive „meso“ među biljkama, jer su dobar izvor proteina. Kad sam tek prešla na vegansku ishranu, nisam imala baš puno ideja kako da unesem malo proteina u svoj organizam, pa su one postale moje omiljeno povrće. Kasnije sam saznala da imam i puno drugih mogućnosti naravno, ali postoji još više prednosti koje možete dobiti jedući gljive.
Vlakna, kalijum i vitamin C u gljivama mogu doprinijeti kardiovaskularnom zdravlju. Sadrže i dobru porciju vitamina D do kojeg je teško doći ako ne jedete životinjske proizvode.
Mrkva je posebno dobar izvor beta karotena, vlakana, vitamina K1, kalija i antioksidanata. Ima jako značajne zdravstvene koristi. Na primjer, može pomoći vašem krvnom pritisku i kardiovaskularnom zdravlju, vašem probavnom sistemu, poboljšati zdravlje kostiju i može igrati ulogu u imunološkoj funkciji i liječenju.
I kao što većina vas vjerovatno zna, đumbir je jedna od rijetkih superhrana koja je zapravo vrijedna tog imena.
Nekoliko savjeta
Da vam uštedim vrijeme i da bi izbjegli greške koje sam ja u početku pravila u oblikovanju ovih knedli, ostaviti ću vrlo koristan link za tutorial oblikovanja – ovdje
Kad razvaljate tijesto oklagijom, potrudite se da sredina bude nešto deblja, a ivica tanka. Tako ćete spriječiti da vam knedle puknu i olakšat će vam oblikovanje. Ne brinite se ako ne dobijete pravi oblik odmah. Za neke ljude je potrebno malo prakse (ja i dalje učim).
Peciva obično kuham na pari oko 10-15 minuta, ali provjeravam ih prije kraja, samo kako bih bila sigurna da ne izgore. Ali nemojte to raditi prečesto, želite da se knedle dobro napare, a ako stalno podižete poklopac, para će brzo pobjeći iz tave.
Sastojci
Za tijesto:
240 g brašna
1 čajna kašika suhog kvasca
3 čajne kašike šećera
3 čajne kašike ulja
170 ml toplog sojinog mlijeka (ne vrućeg)
prstohvat soli
Za fil:
kupus
sjeckani mladi luk
8 – 9 gljiva (natopljenih u vodi nekoliko sati, tanko rezane)
2 čajne kašike tanko narezanog đumbira
3 režnja sitno nasjeckanog bijelog luka
1 mrkva, narendana
Za umak:
2 supene kašike soja sosa
2 supene kašike wok sosa
1 čajna kašika šećera
1 čajna kašika rendanog đumbira
malo soli i bibera
malo ulja
Upute
U dubokoj posudi pomiješajte brašno, kvasac, šećer i so. U toplo mlijeko dodajte ulje i sipajte ga u suhe sastojke. Miješajte dok se sve ne sjedini, a zatim mijesite rukama na pobrašnjenoj ravnoj površini (dodajte malo vode ili brašna ako je tijesto previše suho ili ljepljivo). Stavite tijesto u posudu, prekrijte krpom i ostavite oko 30 minuta na toplom mjestu da izraste.
Pomiješajte sve sastojke za umak u jednu zdjelicu.
Propržite đumbir, češnjak i gljive na srednje jakoj vatri. Dodajte kupus i sos i kuhajte nekoliko minuta. Dodajte mladi luk i kuhajte 1 minutu, sve stavite u veću zdjelu, dodajte mrkvu i dobro izmiješajte.
Podijelite tijesto na manje kuglice. Pritisnite kuglicu dlanom na ravnu površinu i razvaljajte u krug oklagijom, otprilike veličine dlana (deblji u sredini, tanji na ivici).
Stavite razvaljani komad tijesta na dlan. Na komadić tijesta stavite 1 supenu kašiku punjenja i oblikujte knedlu (pogledajte tutorial za oblikovanje – ovdje).
Pržite peciva na 2 kašičice ulja 30 sekundi, ili dok na dnu ne poprime zlatno-smeđu boju. Zatim dodajte vodu u tavu, dovoljno da pokrije 1/3 peciva, poklopite poklopcem, smanjite temperaturu na nisku ili srednju i kuhajte dok sva voda ne ispari.
Poslužite uz soja sos.
Ako vam se svidio ovaj recept, provjerite i ostale moje recepte poput:
– hrskavi tofu u sosu od narandže
– veganske knedle sa tikvicama
Slobodno mi recite šta mislite o ovom receptu u komentarima ispod ili mi pošaljite slike svojih vlastitih veganskih baozi. Ako ste učinili nešto drugačije, a dobili dobar rezultat, voljela bih to i čuti, željela bih vidjeti stvari koje ste smislili.
P.S. za još recepata poput ovog i gomilu drugih stvari, pratite me na instagramu, @margo_drobi.
Također, nedavno sam pokrenula profil na Patreonu na kojem se možete pretplatiti i pomoći mi u stvaranju boljeg sadržaja. Zauzvrat, svaki mjesec ćete dobiti ekskluzivan dio sadržaja (poseban recept). Moj plan je povećati količinu tog sadržaja ako dobijem nekoliko pretplatnika. Ako vas zanima i želite saznati više, ostaviti ću link do mog Patreona – ovdje.