Palestinski rummaniyeh
Na ovom blogu često pokušavam predstaviti kuhinje različitih zemalja. To je također način da pokažem poštovanje prema različitim kulturama i da svojoj publici donesem recepte koje možda nisu imali priliku isprobati prije. Mislim da je ovaj palestinski rummaniyeh prvo palestinsko jelo koje sam objavila ovdje. S obzirom na trenutno stanje u svijetu, mislim da je važno podijeliti ga.
Ovo jelo je samo po sebi vegansko, što je izvanredno. No, moram odati priznanje tamo gdje treba. Inspirirana sam da napravim ovo uz pomoć videa objavljenog od strane kanala So vegan. Ukratko, palestinski rummaniyeh je varivo od leće i patlidžana, i vrlo je jednostavno za napraviti. Za ovo sam koristila leće beluga (crne, kao što je prikazano u spomenutom videu). Ali pretpostavljam da se tradicionalno koriste smeđe leće u ovom jelu.
Ove mjere su dovoljne za oko 2 porcije palestinskog rummaniyeh (za 2 osobe). Moram priznati, ipak, pojela sam cijelu količinu za ručak i večeru, sama, direktno iz tave.
Neke koristi za zdravlje
Kao što ste možda primijetili, ovo jelo je prepuno sjajnih i zdravih sastojaka. Ali danas sam odlučila napisati stvar ili dvije o leći i patlidžanu. Leća je odličan izvor B vitamina, željeza, magnezijuma, kalijuma i cinka. Takođe je sjajan izvor biljnih proteina i vlakana.
Leća je puna polifenola koji imaju snažna antioksidacijska i protuupalna svojstva s potencijalnim efektima inhibicije ćelija raka. Oni mogu zaštititi vaše srce podržavajući gubitak kilograma, sprečavajući nakupljanje homocisteina u vašem tijelu i regulišući nivo kolesterola i krvni pritisak.
Patlidžan pruža dobru količinu vlakana, vitamina i minerala i jako malo kalorija. U njima je posebno mnogo antocijanina, pigmenta s antioksidacijskim svojstvima koji vas mogu zaštititi od ćelijskog oštećenja.
Neke studije na životinjama otkrile su da patlidžani mogu poboljšati rad srca i smanjiti nivo LDL holesterola i triglicerida, mada su i dalje potrebna istraživanja na ljudima. Oni mogu pomoći i kod gubitka kilograma. Takođe se mogu koristiti umjesto sastojaka sa više kalorija.
Patlidžani sadrže solasodin rhanosil glikozide, za koje ispitivanja pokazuju da mogu pomoći u liječenju raka.
Ne mislim da je potrebno uključiti dio gdje ostavljam savjete i trikove za pripremu recepta. Ovaj je prilično jednostavan i direktan. Jedina stvar o kojoj očekujem pitanja su sastojci, naravno. Ta pitanja dobivam prilično često. Nema ničeg posebno neobičnog u ovom receptu, osim sirupa od nara. Jer to nije neki svakodnevni sastojak. Lako ga možete pronaći u turskoj ili arapskoj trgovini. Ili u običnom supermarketu gdje stoje svi umaci. Ja ga redovito kupujem u marketima u Bosni.
Što se tiče hrskavog hljeba, jednostavno sam posula malo maslinovog ulja na tavu i pržila nekoliko kriški hljeba na srednje jakoj vatri. Dok nisu dobile blago smeđu boju na nekim mjestima.
Sastojci
2 mala do srednje velika patlidžana
maslinovo ulje
1/2 luka (sitno sjeckanog)
1/2 supene kašike mljevenog kumina
1/2 čajne kašike čilija u pahuljicama
200 g crne leće (oprane)
4 čena bijelog luka (oguljenog i nasjeckanog)
sok od 1/2 limuna
1 supena kašika tahinija
2 supene kašike sirupa od nara
sol
Dodaci: veganski jogurt, peršun, sjemenke nara
hrskavi/prepečen hljeb
Upute
Započnite pripremom/rezanjem povrća. Operite leću.
Zagrijte rernu na 230 stepeni Celzijusa. Više puta probodite patlidžane viljuškom. Pecite ih u rerni otprilike 40-60 minuta (dok ne omekšaju). Preokrenite ih na pola pečenja.
Zagrijte malo maslinovog ulja u loncu na srednje jakoj vatri. Dodajte sitno sjeckani luk i kuhajte otprilike 10 minuta ili dok ne postane smeđ. Dodajte kumin i čili. Kuhajte jednu minutu.
Zatim dodajte leću zajedno s 75 ml vruće vode iz kuhala. Promiješajte i pustite da se lagano kuha, zatim pokrijte poklopcem i kuhajte 30-40 minuta, ili dok leća ne omekša.
Dodajte obilnu količinu maslinovog ulja u drugu tavu i zagrijte na srednje jakoj vatri. Dodajte narezani bijeli luk i lagano pržite 6-8 minuta, povremeno miješajući, dok luk ne postane gotovo smeđ. Sklonite sa vatre.
Kada su patlidžani gotovi, izvadite ih iz rerne i prerežite ih po sredini. Izvadite meso viljuškom ili kašikom. Odbacite koru patlidžana.
U lonac dodajte luk, ulje iz tave, meso patlidžana, limunov sok, tahini, sirup od nara i dobar prstohvat soli.
Za posluživanje, pospite sjemenkama nara, veganskim jogurtom ili vrhnjem i sa malo sjeckanog peršuna.
Poslužite sa prepečenim hljebom.
Ako vam se svidio ovaj recept, provjerite i ostale moje recepte poput:
– veganski marokanski patlidžan
– veganski imam bayıldı (imam je pao)
Slobodno mi recite šta mislite o ovom receptu u komentarima ispod ili mi pošaljite slike svog vlastitog palestinskog rummaniyeh. Ako ste učinili nešto drugačije, a dobili dobar rezultat, voljela bih to i čuti, željela bih vidjeti stvari koje ste smislili.
P.S. za još recepata poput ovog i gomilu drugih stvari, pratite me na instagramu, @margo_drobi.
Također, nedavno sam pokrenula profil na Patreonu na kojem se možete pretplatiti i pomoći mi u stvaranju boljeg sadržaja. Zauzvrat, svaki mjesec ćete dobiti ekskluzivan dio sadržaja (poseban recept). Moj plan je povećati količinu tog sadržaja ako dobijem nekoliko pretplatnika. Ako vas zanima i želite saznati više, ostaviti ću link do mog Patreona – ovdje.